MVA35VC47RMF60TP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 7.422
Datasheet
Direct
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 28.737
Datasheet
Direct
KEMET
Upgrade
Rubycon
In Stock: 290
Rubycon
Cornell Dubilier Knowles
Panasonic Industry
KEMET
Nichicon
In Stock: 6
Nichicon
Image for MVA35VC47RMF60TP is not available
MVA35VC47RMF60TP
DigiKey Part Number
MVA35VC47RMF60TP-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MVA35VC47RMF60TP
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 4.937Ohm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
64 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.224" (5.70mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.937Ohm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C