LXZ63VB331M10X30LL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 294
Datasheet
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
LXZ63VB331M10X30LL
DigiKey Part Number
LXZ63VB331M10X30LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXZ63VB331M10X30LL
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
650 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
90 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C