LXZ10VB331M6X15LL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 746
Datasheet
330 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
LXZ10VB331M6X15LL
DigiKey Part Number
LXZ10VB331M6X15LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LXZ10VB331M6X15LL
Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
10 V
Height - Seated (Max)
0.591" (15.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C