KTF101B225K43NHT00
DigiKey Part Number
565-KTF101B225K43NHT00TR-ND - Tape & Reel (TR)
565-KTF101B225K43NHT00CT-ND - Cut Tape (CT)
565-KTF101B225K43NHT00DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KTF101B225K43NHT00
Description
CERAMIC CAP
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 1812 (4532 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
KTF101B225K43NHT00 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.110" (2.80mm)