KMH25VS472M22X25T2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 620
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
Datasheet
4700 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 106mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
KMH25VS472M22X25T2
DigiKey Part Number
KMH25VS472M22X25T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMH25VS472M22X25T2
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
1.5 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
1.62 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
106mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C