KMH100VS472M35X50T2 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 2.996
Datasheet
4700 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 53mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 105°C
KMH100VS472M35X50T2
DigiKey Part Number
KMH100VS472M35X50T2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMH100VS472M35X50T2
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tray
Ripple Current @ Low Frequency
3.8 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
4.56 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C