KMG63VB331M10X20LL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Chemi-Con
In Stock: 219
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2.067
Datasheet
330 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 502mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
KMG63VB331M10X20LL
DigiKey Part Number
KMG63VB331M10X20LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMG63VB331M10X20LL
Description
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
510 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
765 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
502mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C