KMG25VB331M8X11LL is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 95.795
Datasheet
330 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 804mOhm @ 120Hz 1000 Hrs @ 105°C
KMG25VB331M8X11LL
DigiKey Part Number
KMG25VB331M8X11LL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KMG25VB331M8X11LL
Description
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
310 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
465 mA @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
0.453" (11.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
804mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C