HHSE250ELL331MJC5S
DigiKey Part Number
565-HHSE250ELL331MJC5S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HHSE250ELL331MJC5S
Description
CAP ALUM HYBRID 330UF 20% 25V TH
Manufacturer Standard Lead Time
40 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 16mOhm 4000 Hrs @ 135°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HHSE250ELL331MJC5S Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Manufacturer
Chemi-Con
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
494 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
3.8 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
330 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
16mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C