ETXH201VSN821MA30S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 200
Datasheet
820 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C
ETXH201VSN821MA30S
DigiKey Part Number
ETXH201VSN821MA30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETXH201VSN821MA30S
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ETXH201VSN821MA30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C