ETXH201VSN102MB30S
DigiKey Part Number
ETXH201VSN102MB30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETXH201VSN102MB30S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 10000 Hrs @ 105°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.17 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.255 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.575" Dia (40.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C