Image for ETOR501CTN522MEG8U is not available
ETOR501CTN522MEG8U
DigiKey Part Number
565-ETOR501CTN522MEG8U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETOR501CTN522MEG8U
Description
CAP ALUM 5.2MF 20% 500V SCREW CH
Customer Reference
Detailed Description
5.2 mF 500 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
6.693" (170.00mm)
Tolerance
±20%
Mounting Type
Voltage - Rated
500 V
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C