Image for ETOR451CTH222ME79U is not available
ETOR451CTH222ME79U
DigiKey Part Number
565-ETOR451CTH222ME79U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETOR451CTH222ME79U
Description
CAP ALUM 2.2MF 20% 450V SCREW CH
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 48mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
13.5 A @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
18.9 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
450 V
Height - Seated (Max)
3.189" (81.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
48mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C