Image for ETOR401CTH152ME54U is not available
ETOR401CTH152ME54U
DigiKey Part Number
565-ETOR401CTH152ME54U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETOR401CTH152ME54U
Description
CAP ALUM 1.5MF 20% 400V SCREW CH
Customer Reference
Detailed Description
1.5 mF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 53mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
10.7 A @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
15 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
400 V
Height - Seated (Max)
2.205" (56.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
53mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C