Image for ETOR351CTH682MED0U is not available
ETOR351CTH682MED0U
DigiKey Part Number
565-ETOR351CTH682MED0U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ETOR351CTH682MED0U
Description
CAP ALUM 6.8MF 20% 350V SCREW CH
Customer Reference
Detailed Description
6.8 mF 350 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 12mOhm @ 120Hz 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
30.2 A @ 120 Hz
Part Status
Discontinued at DigiKey
Ripple Current @ High Frequency
42.2 A @ 3 kHz
Capacitance
Lead Spacing
1.252" (31.80mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
3.000" Dia (76.20mm)
Voltage - Rated
350 V
Height - Seated (Max)
5.197" (132.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C