ESMQ251VSN391MQ25S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Nichicon
Upgrade
Rubycon
Parametric Equivalent
Rubycon
Parametric Equivalent
390 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
ESMQ251VSN391MQ25S
DigiKey Part Number
565-3698-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ251VSN391MQ25S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ESMQ251VSN391MQ25S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.91 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
2.865 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.000" Dia (25.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C