ESMQ201VSN102MP45S
DigiKey Part Number
565-2736-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMQ201VSN102MP45S
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 2000 Hrs @ 85°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESMQ201VSN102MP45S Models
Ripple Current @ Low Frequency
3.25 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
4.875 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.772" (45.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C