ESMH350VSN103MP50U is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 419
Datasheet
Parametric Equivalent
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 3.183
Datasheet
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 0
10000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 41mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
ESMH350VSN103MP50U
DigiKey Part Number
565-ESMH350VSN103MP50U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMH350VSN103MP50U
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency
3.57 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.8556 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.866" Dia (22.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.969" (50.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
ESR (Equivalent Series Resistance)
41mOhm @ 120Hz
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C