ESMH250VNN473MA63T
DigiKey Part Number
ESMH250VNN473MA63T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMH250VNN473MA63T
Description
CAP ALUM 47000UF 20% 25V SNAP TH
Customer Reference
Detailed Description
47000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 12mOhm @ 120Hz 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
8.63 A @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
9.3204 A @ 100 kHz
Capacitance
Lead Spacing
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Height - Seated (Max)
2.559" (65.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm @ 120Hz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C