ESMG350EC5471MJ16S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1.255
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 547
Datasheet
Upgrade
Nichicon
In Stock: 1.570
470 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMG350EC5471MJ16S
DigiKey Part Number
ESMG350EC5471MJ16S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG350EC5471MJ16S
Description
CAP ALUM 470UF 20% 35V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
645 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
967.5 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C