ESMG251ETD100MJ16S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 118
Datasheet
10 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 85°C
ESMG251ETD100MJ16S
DigiKey Part Number
ESMG251ETD100MJ16S-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESMG251ETD100MJ16S
Description
CAP ALUM 10UF 20% 250V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
105 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
189 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C