ERWE401LGN561MA80U is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
560 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Screw Terminals 2000 Hrs @ 85°C
ERWE401LGN561MA80U
DigiKey Part Number
565-ERWE401LGN561MA80U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERWE401LGN561MA80U
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SCREW CH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
2.7 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
3.78 A @ 3 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.500" (12.70mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.378" Dia (35.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
3.150" (80.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C