ERLA251LIN122KR55M
DigiKey Part Number
565-4363-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERLA251LIN122KR55M
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP TH
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1200 µF 250 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - Snap-In 3000 Hrs @ 85°C
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
5.96 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
8.94 A @ 50 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.559" (14.20mm)
Capacitance
Size / Dimension
1.181" Dia (30.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
2.264" (57.50mm)
Voltage - Rated
250 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 85°C
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C