EPAG451ELL560ML30S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
Chemi-Con
In Stock: 482
Datasheet
Direct
Rubycon
In Stock: 4
Datasheet
Upgrade
Rubycon
In Stock: 0
56 µF 450 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EPAG451ELL560ML30S
DigiKey Part Number
EPAG451ELL560ML30S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPAG451ELL560ML30S
Description
CAP ALUM 56UF 20% 450V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EPAG451ELL560ML30S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
440 mA @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
792 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.260" (32.00mm)
Voltage - Rated
450 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C