EPAG201ELL391ML40S
DigiKey Part Number
EPAG201ELL391ML40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EPAG201ELL391ML40S
Description
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
390 µF 200 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EPAG201ELL391ML40S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
1.24 A @ 120 Hz
Packaging
Bulk
Ripple Current @ High Frequency
1.86 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.654" (42.00mm)
Voltage - Rated
200 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C