EMZL250ARA471MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMZL250ARA471MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZL250ARA471MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZL250ARA471MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZL250ARA471MHA0G
Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Detailed Description
470 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 80mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMZL250ARA471MHA0G Models
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
425 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
850 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
80mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C