EMZF500ARA470MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMZF500ARA470MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMZF500ARA470MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMZF500ARA470MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMZF500ARA470MHA0G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMZF500ARA470MHA0G Models
Ripple Current @ Low Frequency
140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
350 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
530 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C