EMXB350ARA331MKE0S
DigiKey Part Number
565-EMXB350ARA331MKE0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMXB350ARA331MKE0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMXB350ARA331MKE0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMXB350ARA331MKE0S
Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 270mOhm @ 100kHz 1000 Hrs @ 150°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMXB350ARA331MKE0S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
335 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
670 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.512" L x 0.512" W (13.00mm x 13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
270mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 150°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C