EMVY250ARA222MLN0S
DigiKey Part Number
565-EMVY250ARA222MLN0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVY250ARA222MLN0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVY250ARA222MLN0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVY250ARA222MLN0S
Description
CAP ALUM 25V POLAR
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVY250ARA222MLN0S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.2225 A @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
1.63 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
38 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Surface Mount Land Size
0.642" L x 0.642" W (16.30mm x 16.30mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C