EMVL500ARA470MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMVL500ARA470MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVL500ARA470MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVL500ARA470MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVL500ARA470MHA0G
Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V SMD
Detailed Description
47 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 5000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMVL500ARA470MHA0G Models
Category
Ripple Current @ Low Frequency
92 mA @ 120 Hz
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
99.36 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.406" (10.30mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C