EMVL250ARA330MF60G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 1.359
Datasheet
33 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EMVL250ARA330MF60G
DigiKey Part Number
565-EMVL250ARA330MF60GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVL250ARA330MF60G
Description
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Ripple Current @ Low Frequency
48 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
51.84 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.236" (6.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C