EMVK6R3ADA102MJA0G is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
In Stock: 1.125
Upgrade
In Stock: 105
In Stock: 500
KEMET
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Nichicon
In Stock: 999
Nichicon
Rubycon
In Stock: 478
Rubycon
In Stock: 832
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMVK6R3ADA102MJA0G
DigiKey Part Number
565-2350-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVK6R3ADA102MJA0G
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C