EMVH160ARA222MMH0S
DigiKey Part Number
565-EMVH160ARA222MMH0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH160ARA222MMH0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH160ARA222MMH0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH160ARA222MMH0S
Description
CAP ALUM 2.2MF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 mF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 100mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMVH160ARA222MMH0S Models
Mfr
Ratings
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
900 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.2 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.669" (17.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
100mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C