EMVH101ARA220MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVH101ARA220MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVH101ARA220MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVH101ARA220MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVH101ARA220MJA0G
Description
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD
Detailed Description
22 µF 100 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 550mOhm @ 100kHz 2000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMVH101ARA220MJA0G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
106.95 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
115 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated
100 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
550mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C