EMVE6R3ARA102MJA0G is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Chemi-Con
In Stock: 500
Datasheet
Upgrade
In Stock: 1.125
Upgrade
In Stock: 105
In Stock: 500
Cornell Dubilier Knowles
KEMET
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Rubycon
In Stock: 478
Rubycon
In Stock: 832
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
EMVE6R3ARA102MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMVE6R3ARA102MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMVE6R3ARA102MJA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMVE6R3ARA102MJA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVE6R3ARA102MJA0G
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
EMVE6R3ARA102MJA0G Models
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Mfr
Polarization
Polar
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
410 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.394" (10.00mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C