EMVE161ARA470MLH0S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 530
Datasheet
Image for EMVE161ARA470MLH0S is not available
EMVE161ARA470MLH0S
DigiKey Part Number
565-EMVE161ARA470MLH0STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMVE161ARA470MLH0S
Description
CAP ALUM 47UF 20% 160V SMD
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 160 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Category
Mfr
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
260 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
468 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
160 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C