EMLF6R3ARA331MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMLF6R3ARA331MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMLF6R3ARA331MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMLF6R3ARA331MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLF6R3ARA331MHA0G
Description
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
330 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMLF6R3ARA331MHA0G Models
Ripple Current @ Low Frequency
160 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
172.8 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C