EMLF6R3ARA102MJA0G
DigiKey Part Number
565-EMLF6R3ARA102MJA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLF6R3ARA102MJA0G
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD
Detailed Description
1000 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMLF6R3ARA102MJA0G Models
Ripple Current @ Low Frequency
313 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
338.04 mA @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C