EMLA160ARA221MF80G
DigiKey Part Number
565-EMLA160ARA221MF80GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMLA160ARA221MF80GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMLA160ARA221MF80GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMLA160ARA221MF80G
Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Detailed Description
220 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 3000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EMLA160ARA221MF80G Models
Ripple Current @ Low Frequency
115 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ High Frequency
230 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
700 mOhms
Capacitance
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C