EMHS800GRA241MKG5S
DigiKey Part Number
565-5090-2-ND - Tape & Reel (TR)
565-5090-1-ND - Cut Tape (CT)
565-5090-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHS800GRA241MKG5S
Description
CAP ALUM 240UF 20% 80V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
240 µF 80 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 130mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMHS800GRA241MKG5S Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
515 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.03 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
80 V
Surface Mount Land Size
0.539" L x 0.512" W (13.70mm x 13.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
130mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C