EMHS630ARA132MMN0S
DigiKey Part Number
565-EMHS630ARA132MMN0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHS630ARA132MMN0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHS630ARA132MMN0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHS630ARA132MMN0S
Description
CAP ALUM 1.3MF 20% 63V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 mF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 59mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMHS630ARA132MMN0S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.3 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Surface Mount Land Size
0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
59mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C