EMHS500ARA102MLN0S
DigiKey Part Number
565-EMHS500ARA102MLN0STR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHS500ARA102MLN0SCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHS500ARA102MLN0SDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHS500ARA102MLN0S
Description
CAP ALUM 1MF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 56mOhm @ 100kHz 5000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EMHS500ARA102MLN0S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.338 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.23 A @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
56mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C