EMHL100ARA471MHA0G
DigiKey Part Number
565-EMHL100ARA471MHA0GTR-ND - Tape & Reel (TR)
565-EMHL100ARA471MHA0GCT-ND - Cut Tape (CT)
565-EMHL100ARA471MHA0GDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EMHL100ARA471MHA0G
Description
CAP ALUM 470UF 20% 10V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
470 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 300mOhm @ 100kHz 4000 Hrs @ 125°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EMHL100ARA471MHA0G Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
275.28 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
296 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C