ELXZ6R3ELL471MF15D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 58.549
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 678
Datasheet
In Stock: 0
Nichicon
In Stock: 297
Nichicon
470 µF 6.3 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
ELXZ6R3ELL471MF15D
DigiKey Part Number
565-1875-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ6R3ELL471MF15D
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
200 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
400 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
180 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Voltage - Rated
6.3 V
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C