ELXZ160ELL152MJ30S
DigiKey Part Number
565-1935-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXZ160ELL152MJ30S
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1500 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ELXZ160ELL152MJ30S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.014 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.69 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
37 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.240" (31.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C