ELXY160ELL332MK40S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 1.583
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 1.733
Datasheet
Nichicon
In Stock: 314
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 773
Similar
In Stock: 188
Nichicon
In Stock: 347
In Stock: 295
In Stock: 356
In Stock: 845
3300 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
ELXY160ELL332MK40S
DigiKey Part Number
565-1785-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXY160ELL332MK40S
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXY160ELL332MK40S Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.7925 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.39 A @ 100 kHz
Impedance
22 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C