ELXV630ELL820MH20D
DigiKey Part Number
565-ELXV630ELL820MH20D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV630ELL820MH20D
Description
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
82 µF 63 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
500 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
210 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
63 V
Height - Seated (Max)
0.846" (21.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C