ELXV500ELL222MM40S is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Chemi-Con
In Stock: 802
Datasheet
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 7.457
Panasonic Industry
In Stock: 498
2200 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
ELXV500ELL222MM40S
DigiKey Part Number
565-ELXV500ELL222MM40S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV500ELL222MM40S
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 50V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
ELXV500ELL222MM40S Models
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
1.674 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.79 A @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
20 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Voltage - Rated
50 V
Height - Seated (Max)
1.634" (41.50mm)
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C