ELXV160ETD271MJC5S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 1.939
Datasheet
Panasonic Industry
270 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXV160ETD271MJC5S
DigiKey Part Number
ELXV160ETD271MJC5S-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV160ETD271MJC5S
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
28 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
412.75 mA @ 120 Hz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ High Frequency
635 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Impedance
120 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.551" (14.00mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C