ELXV160ELL271MH12D is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Chemi-Con
In Stock: 0
Datasheet
270 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 3000 Hrs @ 105°C
ELXV160ELL271MH12D
DigiKey Part Number
ELXV160ELL271MH12D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXV160ELL271MH12D
Description
CAP ALUM 270UF 20% 16V RADIAL TH
Customer Reference
Detailed Description
Category
Ratings
Ripple Current @ Low Frequency
228.25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
415 mA @ 100 kHz
Part Status
Obsolete
Impedance
200 mOhms
Capacitance
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Height - Seated (Max)
0.531" (13.50mm)
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C